Airbus, Boeing’in Dubai airshow’unda çekilmesiyle büyük anlaşmalar yaptı

Airbus, Boeing’in Dubai airshow’unda çekilmesiyle büyük anlaşmalar yaptı

 

ABD merkezli Boeing acı çekmeye devam ederken, Emirates Avrupa devinden onlarca uçak sipariş etti. Boeing, 737 MAX’ını içeren iki büyük ölümcül kazadan sonra itibarında ciddi bir düşüş yaşadı.

Avrupa havacılık ve uzay devi Airbus Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Dubai Hava Gösterisinin ikinci gününde Emirates ile yerel düşük maliyetli havayolu Air Arabia ve onlarca A350 ve A320 siparişi veren yerel düşük maliyetli havayolu Air Arabia ile anlaşma imzaladığını söyledi.

Emirates CEO’su Ahmed bin Saeed Al Maktoum, “Bugün 50 A350 XWB için sağlam bir sipariş imzalamaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Yeni uçak “bize kapasite, menzil ve kullanım açısından ek bir operasyonel esneklik kazandıracak. Aslında, Dubai merkezimize ve bu sayede verimli ve konforlu hava taşımacılığı hizmetleri sunmak için iş modelimizi güçlendiriyoruz” dedi.

Airbus CEO’su Guillaume Faury, “Airbus 350’nin Emirates tarafından seçilmesinden gurur duyduğunu” söyledi.

Emirates filosunda zaten birçok superjumbo A380 var, ancak Airbus Şubat ayında, talebin azalması nedeniyle en büyük jetinin üretimini durduracağını açıklamıştı.

Airbus’un ana rakibi ABD merkezli Boeing, daha da kötüye gitti ve 737 MAX lardan yalnızca 1.2 milyar dolarlık satış yaptı

Boeing Ekim 2018 ve Mart 2019’da meydana gelen iki büyük 737 MAX kazasının ardından toplam 346 mürettebat üyesini ve yolcusunun hayatını kaybetmesine yol açtı. Endonezya’daki ilk kaza konusundaki araştırmalara rağmen, çarpışmanın  uçağın kontrol sistemindeki bir tasarım kusuruna bağlı olduğunu ortaya koyan  Boeing, önümüzdeki Mart ayında Etiyopya’daki ikinci ölümcül olayına yaşadı.

Dubai Hava Gösterisinde Boeing, uçağın gökyüzüne güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlamak için hala uluslararası Çalışma yürütüyor.

Dubai’deki Boeing’le ilgili daha kötü haberlerde Al Maktoum, Emirates’in yeni uzun mesafeli uçağı olan 150 Boeing 777-X’in tesliminde gecikmeler yaşadığını açıkladı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.