AIR INDIA TEKNİSYENİ VE BİZİMKİLER

AIR INDIA TEKNİSYENİ VE BİZİMKİLER

Bu hafta Airlinehaber de yayınlanan Air India havayollarında kendisine Business Class yeri ayrılmadığına itiraz ederek ekonomi sınıfında oturmayıp iki saatlik tehire neden olan teknisyen haberi inanılmaz sayıda okundu. Bu haberin çok okunmasının ardında aynı uygulamaların bizim ülkemizde de yaşanması yatıyor.

Bu konuya detaylı girmeden önce bu uygulamaları anlatabilmek için daha eski zamanlara gitmenin gerekli olduğunu düşündüm.

Havayolu şirketleri yeni bir hat açıldığında veya gidilen meydanda teknisyen olmadığında uçağın bakımını ve olası arızasını giderebilmek için o meydana teknisyen planlar.  İlgili meydana teknisyen yollamak istemiyorsa, gidilen meydanda o tip uçağa yönelik bakım ve olası arızaları giderebilecek her hangi bir şirketle anlaşma yaparak teknik hizmet satın alabilir. Şirkete hangisi ekonomik geliyorsa o sistemi uygular.

Teknik anlaşmanın olmadığı meydanlar belli olduğundan görevli teknisyen için yer ayrılması gerekir. Bu yer tespiti konusunda senelerce gereksiz polemikler yaratılmıştır. Gidilen meydanda teknik hizmet alınamayan meydanlar belirlenmiş iken bazı zamanlarda teknisyene yer ayrılmadığı eskiden sıklıkla görülürdü. Mevcut durumda sorun var mı yok mu tabii ki bilemiyorum.

Teknisyene yer ayrılmaması sadece İstanbul çıkışlı uçuşlarda olmazdı. Gidilen meydanda da sıklıkla karşılanırdı. Örneğin; Gidilen meydanda fazladan satılan bilet sorununu ilgili meydan müdürleri işin kolayına kaçarak teknisyenin yerini satarak çözmeye giderlerdi. Bu durumda teknisyen yerini sorduğunda, “Teknisyen Bey kardeşim yolcu çoktu bende farkına varmadan sizin yerinizi de satmışım. Sizden ricam, kabin memurlarının oturduğu yerde bu seferlik idare etseniz bende yolcu sorunumu çözsem” derler ve bazı arkadaşlar bu teklifi kabul eder bazıları ise kesinlikle yeri olmadan dönmeyeceğini belirterek, meydan müdürü ile sürtüşmeye girerdi.

İşte o zamanlarda UTED yönetimi olarak konuyla ilgilenmiş ve teknisyenin uçuş görevine yollandığı tüm havalimanlarındaki meydan müdürlerine yazılı talimatların verilmesini ve teknisyenin yerinin Business Class ın hemen ardındaki ilk sıranın “C” koltuğunun ayrılması sağlanmıştı. Bu talimat ben şirketten ayrılana kadar sürdüydü.

Uçuş görevine giden teknisyen tabii ki Business Class ta da oturabilir. Ancak Business Class biletleri satılmış ise şüphesiz kendine ayrılan yerde uçmalıdır. Çünkü öncelik her zaman için ücretli yolcudur. Ancak, göreve giden teknisyenin yerinin satılması düşünülemez bile… Bu tür durum oluştuğunda teknisyene hostes koltuğunda veya kokpit’te uçarsın teklifini yapmak da yanlıştır. Çünkü teknisyenin yerinin mutlaka ayrılmış ve yolcuya satılmamış olması gerekir. İşgüzarlık yapıp teknisyenin koltuğunu satmak veya bir başka pass yolcuyu uçurabilmek adına teknisyenin koltuğunu verip sonra teknisyene ricada bulunmak yanlışın en büyüğüdür.

Bu teklifi reddeden teknisyen tabii ki haklıdır. Kendine ayrılmış yer dışında, şurada veya burada uçsanız ne olur ki denilemez. Bu durumda teknisyenin yapacağı iş derhal uçaktan inmek olmalıdır. Bu yurt dışı meydanda da olabilir. Yabancı bir meydanda bu tür durumda kalındığında uçağı sefere verdikten sonra orada kalabilirsiniz. Çünkü sizin yerinizi satan, sizi o şehirde misafir edip ilk seferle yollamak zorundadır.

Aksi takdirde, işgüzarlık yapıp yeriniz satılmışken ben orada, burada otururum problem yok dediğinizde, sizden sonra uçuşa giden diğer arkadaşlarınız da aynı muameleye maruz kalacaklardır.

Ayrıca; Birçok kere yapılan bir yanlış da, uzun mesafelerde uçuşa gidildiğinde yaşanmaktadır. Pilot ve hostesler ekip olarak yatıya kalırken, aynı ekibin parçası olan teknisyen hiç dinlenmeksizin aynı uçakla geriye dönmektedir. Düşündüğünüzde 6-7 saat uçuş görevi yapan birinin hiç dinlenmeksizin geriye dönmesi her türlü yönetmeliğe aykırıdır. Ancak bunun yanı sıra varılan meydanda geçen en az 1 saat, yani toplamda 7 saat uçuş görevi yapıp aynı uçakla 6 saat daha geriye dönmek insani değildir ve son derece yanlıştır.

Bir gün bir arkadaşınız yanlışlara dur demek adına, ben bu kadar saat gidip aynı uçakla dönmem dediğinde, sizlerden biri bu yanlışı bile bile, “ben giderim şefim” der ise hakkını arayan arkadaşınız tu-kaka olacak ve daha önce bu insani olmayan şartlar altında gidip gelenlerin yüzünden zor duruma düşecektir. Unutmayın ki bugün yaptığınız yanlış bir gün size geri dönecektir.

Bu tür yanlışları derneğinize anlattığınızda size normal olanı söyleyecek ve o işin takipçisi olma zorunda kalacaktır. Şunu bilmenizi isterim ki bu uygulama bundan 10 sene önce yapılamıyordu ve şimdi de yapılmamalı.

Bu nedenle mesleğinize saygınlık kazandırmak sizin elinizdedir.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

16 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
anlayamamışsınız
4 yıl önce

ya ben anlatamadım yada anlayamamışsınız..bahsettiğim yapısal veya kabın ici içersinde uçağın tüm sistemlerini bilmeyen kişilerin uçurulmaması.(a kategorı olup uçağa yağ koymayı bilmeyende dahil..b1 olup uçaktan anlamayanda ) amaç teknisyenliği ayaklar altına almamak..bilgiliysen elbette uç…ama kokpitte ben kabinciyim ben yapısalım deyip kaptana paslarsanız arızayı…kaptan da der kardeşim beni böyle adamla uçurmayın diye..

komik
4 yıl önce

benim torpilim yok yapısaldayım bir başka bölüme geçemedim .anadolu teknik uçak bakım ve iki ünv bitirdim.lisansım var tiplerim işli. ingilizcem iyi.. ve şimdi hat bakıma yeni girmiş a lisanslı tuvaletin yerini bilmeyen adam uçacak uçuş parası alacak benim gibi 15 senesini şirkete vermiş adam uçmayacak öyle mi.. ?
komik..

UTEDli
4 yıl önce

sorunlarımıza çözüm bekliyoruz. lisans 10.3 – 10.0 konuları hep sıkıntılı ama henüz bir çaba göremedik

Thy
4 yıl önce

THY de artık teknisyenin ne kadar önemli olduğunu birilerinin anlaması lazım buda hep birlikte hareket ile olur.Herkes aynı tavırda olursa bişeyler düzelebilir

kalemsörler
4 yıl önce

ucucu teknisyenin bir standartı olmalı..bunu hepimiz biliyoruz…son dönemde açıkcası para için çok fazla kişi uçucu olmaya başladı…elbise sıkıntılı kravat apolet sıkıntılı…dışarıdaki mağazalara yöneliyor insanlar …bir pantalon 200 tl gömlek 50 tl ..apolet bulmak keza başlı başına dert…halbuki şirkette zaten elbise dağıtımı mevcut..uçucular için neden ayrıca kıyafet ihalesi yapılmaz.ve bahsettiginiz busıness koltuk..afrika uçuşlarında ekonomide sagınıza solunuza zencinin oturmasıyla 6,7 saat uçmak pek zevkli değil açıkcası..business boş oldugunda bile kabin amiri buna izin vermeyebiliyor..açıkcası ucucu ekip sizi kendinden saymıyor..gerçek olan bu….

kalemsörlere
4 yıl önce
Reply to  kalemsörler

kabin amiri seni businessa almadığında restini çekemiyorsan sen de teknisyen değilsin değilsin kardeşim hiç kusura bakma, gerekirse yerin dibine sokacaksın, uçaktan indireceksin

Bir garip iş..
4 yıl önce
Reply to  kalemsörlere

Ne güzel söyledin kardeşim kabin amirine hakkını savunamıyorsan ağlama burada!!!! Yorumlarınızı okudum belli herkes THY’den… Şükür beni oradan kurtaran rabbime… Bizde uçuyoruz ama adam gibi.. Ne istediğin değil Nasıl istediğin önemli… Burada bir şey istemeyin.. Sendikan greve çıksın sen çıkma dobra gel ağla.. Hak verilmez alınır. O yüzden bi cacık olmaz… Herkes uçsun hadi Have a nice flight… Blind bolt

eren
3 yıl önce

kabin amirini. yetkisi degil ki bu sikayet etse yolcu o da ceza alir

İlker Bey
4 yıl önce

Bu iş sizin için çocuk oyuncağı. Sayenizde para aldık. Bizim teknik yönetici tayfasının umurumda değil. Arkadasın dediği gibi yer ayırsınlar yerimiz belli olsun.

Abi ya
4 yıl önce

Canını yiyim bir el at bize. Saygınlık nerde kalmış. Tamirciler bile piyasada bşzden değerli. İnanki bagajda uçacaksın desinler bunlar uçar yeminle ya

Dernek mi?
4 yıl önce

Heh heh heee

simdiiii..
4 yıl önce

Sayin abimm.madem.burdan girdik konuya…hele deyiver A kategori ucarmi ucuyor.simdi gelelim esas sprularimiza kabincisi vs.si ben yetkili teknisyenim kardesim deyip catir catir ucuyorlar mi,,evettt..ucak uzerindeki b1 yetkili onaylayici teknisyenim haksizliga ugruyormu,,,evettt..ucus rant kapisi olmus mu evtttt…eskiden de boyleydi simdide…cahil bilgisiz ucaktan anlamayan ucmasin,,teknisyenligi temsil ediyor orda..kokpite girdiginde ben kabinciyim ben yapisalim demiyecek..catir catir ucagi asil meydana getirecek.,,adam lazimm

Kabinici yapısal
4 yıl önce
Reply to  simdiiii..

O adam sensin galiba uçağı asıl meydana getirecek 🙂

Sen temsil ayağını bırak kendin az ucmayayim diye kabinici yapısal uçuyor diye cigirtkanlik yapma bence

Varsa cesaretin adamların yüzüne soyle

o kadar
4 yıl önce
Reply to  simdiiii..

hat bakımcının biri saçmalamış.. uçuşun rant kapısı olduğunu söylerken KABİNİÇİ ve YAPISALCI uçmasıno da eklemiş aklı evvel. kardeşim ücretler arasında adaletsizlik yaratırsan yarın öbür gün itemsan personeli bile uçar. sen kabınıcıne prim verirsin ya da yapısalcıya bak bakalım kimse uçuyormu. millet hat bakıma revizyona neden geçiyordu eskiden hiç düsündün mü? şirket bu geçişleri durdurmak için bu bölümlerin de uçmasına izin veriyor. zaten yeterli b1 yok. ücretler arasında adalet sağlanması gibi görünürde bir plan yok. b1 olan yetkisi olan çatır çatır uçacak o kadar.

Nerde o teknisyenler..
4 yıl önce

Mesleğe saygınlık kazandırmak! Bu mesleğe şurdan burdan gelen arkadaşlarımızla çok zor abi. İyice ayağa düştü