AHL’DE IŞİD OPERASYONU

AHL’DE IŞİD OPERASYONU

Polis Atatürk Havalimanı’nda IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle Fas’tan gelen 8 kişiyi gözaltına aldı. Bir kişinin üzerinde İstanbul’dan başlayıp İzmir, Yunanistan, Sırbistan ve Macaristan üzerinden Almanya’ya ulaşan çizim ele geçirildi.

IŞİD’e yönelik operasyonda, Fas’ın Kazablanka kentinden Atatürk Havalimanı’na gelen ve mülteci gibi davranarak yasa dışı yollarla Almanya’ya gitmeye çalıştıkları iddia edilen 8 kişi gözaltına alındı.

IŞİD üyesi oldukları öne sürülen şüphelilerden birinin cebinden çıkan kağıtta, İstanbul’dan başlayıp İzmir, Yunanistan, Sırbistan ve Macaristan üzerinden Almanya’ya ulaşan çizim ele geçirildi.

Atatürk Havalimanı’nda IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan bir kişinin üzerinde harita ele geçirildi.

‘İNAT TİMİ’ ŞÜPHELİLERİ GÖZALTINA ALIYOR

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, IŞİD’e uluslararası katılımı engellemek için İstanbul Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube müdürlükleri bünyesinden seçilen uzman personellerden oluşturulan ‘İnat Timi’ Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile Büyük İstanbul Otogarı’nda profil çıkarma ve risk analizi çalışmaları neticesinde şüpheli gördükleri kişileri gözaltına alarak, ‘mülakat odalarında’ ifadelerine başvuruyor.

Atatürk Havalimanı’nda dün gece Fas’ın Kazablanka kentinden gelen ve İstanbul’da turizm amaçlı gezi yapacaklarını belirterek bir otelde rezervasyonlarının bulunduğunu söyleyen Nasıl Y. ile Soufiane H, Aissa M, Salahaddin A, Said S, Mouhssıne El A, Mustapha M. ve Ayoub S’yi şüpheli bularak gözaltına aldı. Ekipler, belirtilen otelin yetkilileriyle görüştüklerinde ise isimleri bildirilen kişilerin adlarına ait rezervasyon olmadığı ortaya çıktı.

Emniyetteki işlemleri devam eden zanlıların varış noktasının Almanya olmasına ilişkin çok yönlü soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Çok sayıda şüphelinin ifadesine başvuran ve 800 kişinin  sınır dışı edilmesine karar veren ‘İnat Timi’nin 200’ün üzerinde şüphelinin de ülkeye kabul edilmesini engellediği kaydedildi.