ADFD, 52 Milyon Dolar Katkıda Bulunuyor

ADFD, 52 Milyon Dolar Katkıda Bulunuyor

 

Abu Dabi Kalkınma Fonu (ADFD), ekonomik kalkınma yardımı için önde gelen ulusal kurum, Maldivler’deki Noonu Atoll adalarından birinde bulunan büyük bir altyapı projesinin (Maafaru Uluslararası Havaalanı) açılışını övdü.

Maldivler Hükümeti’nin stratejik hedeflerini desteklemek için, ADFD projeye 191 milyon AED (52 milyon ABD Doları) katkıda bulunmuştur.

Takımadaların kuzey ve doğu bölgelerine hizmet veren havaalanı resmen Maldivler Hükümeti tarafından açıldı. Ada ülkesinde sürdürülebilir sosyo-ekonomik gelişmeyi güçlendiren havaalanı, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen artan sayıda turisti ağırlamayı ve taşımacılık ve turizm sektörlerinin büyümesini desteklemeyi amaçlamaktadır. Ek olarak, yeni havaalanı lojistik ve ekonomik faaliyetleri teşvik etmek ve yerel halk için yeni iş olanakları sağlamak üzere ayarlanmıştır.

Bu vesileyle konuşan ADFD Genel Müdürü Mohammed Saif Al Suwaidi, “ADFD, ekonomik önemi ve turizm, tarım ve imalat gibi diğer sektörler üzerindeki etkisinden dolayı taşımacılık sektörünü yüksek öncelikli olarak görüyor. Gelişmekte olan ülkelerde büyümeyi destekleme hedefi doğrultusunda Fon, bugüne kadar dünya genelinde 44 ülkede 14 milyar AED değerinde yaklaşık 97 stratejik ulaşım projesine katkıda bulundu.”

Fon’un Maldivler’deki çabalarını vurgulayarak, “Akıllı BAE liderlerinin direktiflerine uygun olarak, ADFD, devam eden, kapsamlı ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı ilerletme konusundaki kararlılığını yansıtan Maafaru Uluslararası Havaalanı projesinin finansmanına katkıda bulundu. Ada ülkesindeki dokuz kilit girişimimiz, Maldivler Hükümeti tarafından belirtilen öncelikler çerçevesinde yer almakta ve BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için uluslararası çabaları desteklemektedir.” dedi.

Maldivler Ulusal Planlama ve Altyapı Bakanı Mohamed Aslam, BAE Hükümeti ve ADFD’nin Maldivler’de sürdürülebilir kalkınmanın yönlendirilmesinde önemli bir rol oynadığını söyledi. Fonun, ülkedeki ekonomik koşullarını ve yaşam standardını iyileştiren birçok stratejik projenin finansmanına katkıda bulunduğunu belirtti.

Aslam, ADFD tarafından finanse edilen Maafaru Uluslararası Havalimanı’nın gelen turizmin istikrarlı bir şekilde büyümesini sağladığını ve ulaşım dahil diğer önemli sektörleri geliştirdiğini de sözlerine ekledi.

ADFD’nin projesinin kapsamı, Airbus A320-200 ve Boeing 737 uçaklarını barındıracak yaklaşık 2.200 metre uzunluğunda bir pist, hangarlar ve servis yollarının inşasını içeriyordu.

Eserler ayrıca havaalanının ana ve ofis binalarının, bir itfaiye istasyonunun, bir kontrol kulesinin ve bir tuzdan arındırma tesisinin yapımını da içeriyordu. Komşu adalara hizmet veren tekneler için bir marina, bir jeneratörün kurulumu ve bakım ekipmanının sağlanması diğer önemli başarılardan bazılarıdır. Ek olarak, fon desteği altyapı çalışmaları ve güç, iletişim ve su şebekelerinin kurulmasıdır.

DEFB, 1976’dan bu yana Maldivler Hükümeti ile güçlü ilişkiler kurmuştur. Fon, ülkede konut, iletişim, ulaşım, enerji ve eğitim gibi önemli sosyo-ekonomik sektörleri kapsayan yaklaşık 565 milyon AED değerinde dokuz kalkınma projesini finanse etmiştir.

1971’deki kuruluşundan bu yana, ADFD, 25 Asya ülkesi dahil 95 ülkede imtiyazlı krediler, devlet teşvikleri ve yatırımlar yoluyla 92 milyar AED değerinde yatırıma yönelik kalkınma projeleri finanse etti. Fon’un Asya’daki toplam harcaması tahmini 45 milyar AED’dir.(wam.ae)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.