ADALETİN BU MU DÜNYA…

ADALETİN BU MU DÜNYA…

Pegasus kazası ile ilgili tutuklama kararını farklı yerlerde okurken bir anda Hepimizin bildiğini düşündüğüm “Adaletin bu mu dünya” isimli şarkı aklıma geldi ve bir havacı olarak bir şeyler yazma gereği duydum.

Pegasus’un uğradığı talihsiz kazada henüz Almanya’dan DFDR ve CVR neticeleri uzmanlar tarafından değerlendirilmeden uçağın kaptanının tutuklanıp içeri atılması ile şok oldum diyebilirim.

Pilotların acilen kaldırıldığı farklı hastanelerdeki odalarının önüne polis konmasını Airlinehaber olarak haberleştirdiğimizi hatırlarsınız. Bu uygulamayı da ilk defa görmüştüm. Bu kişiler, Japon kamikaze pilotları mı ki, kendilerinin de içinde bulunduğu uçağı kasıtlı düşürsünler.

Kaptan pilotun savcılıkta ve mahkemede verdiği bilgiler nasıl oluyor da havacılık konusunda branşlaşmış bir hukuk sisteminin olmadığı ülkemizde, kaptanı kaçar veya delilleri karartabilir diye tutuklayıp içeriye atabiliyor? Kaptanın verdiği bilgiler ne olursa olsun, hatta ben suçluyum dese bile FDR ve CVR lar okunmayacak ve değerlendirilmeyecek mi? Suç varsa dosyaya müspet delil konmayacak mı?

Bu ne acele böyle… Isparta kazasındaki hâkimler düşen uçakla ilgili kaç sene sonra karara varabildiler? Mahkemenin sanki yangından mal kaçırır gibi bir acele ile verdiği kararla tutuklanarak bir nevi hürriyeti kısıtlanan kaptan FDR ve CVR neticeleri açıklandığında suçsuz duruma düşerse içeride kaldığı aylar veya yılların hesabını kim verecek?

Kaptanın tutuksuz yargılanmasını mantıklı bulmuştum. Çünkü ilgili kazada maddi kayıpların yanı sıra 3 kişi hayatını kaybetmiş durumda iken sonuç açıklanana kadar pilot ve/veya kaptanın yurt dışına çıkış yasağı konulabilir. Hatta pilotlar biz buradayız demek için bulunduğu semtlerindeki karakollara belli aralıklarla imza atabilmeleri, pasaportlarına el konularak yurt dışına çıkmalarının önlenmesi, elektronik kelepçe ile ev hapsi de mümkünken, iki eli kanlı katil gibi tutuklanarak hapse konmalarına karar veren hâkime, FDR ve CVR ların ne olduğunu ve o kutulardaki dataların deşifre edilerek kazanın gerçek neden veya nedenlerinin mutlaka açığa çıkacağını anlatan bir avukatları yok muydu?

Bu kararın nedenini gerçekten anlamış değilim.

FDR ve CVR ların değerlendirilmesi ve rapor olarak yazılma süresi ve nihai karar açıklandığında kaptan suçsuz çıkarsa, onun hapiste yattığı sürenin karşılığını ölçmek mümkün mü? 

Kısaca, neresinden bakarsanız bakın, henüz araştırmaların ve kara kutuların içindeki gerçek bilgiler ilgili kurul tarafından değerlendirilmeden alınan bu kararı bir havacı olarak yanlış bulduğumu belirtmek isterim.

 

Geri

15
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
B737

Vallahi bravo Sefa bey sektördeki stk ların yayınladıkları bültenlerinden çok daha net ve gerçekçi bir anlatım ile yanlışı yorumlamışsınız.Elinize sağlık.

Erdoğan

Filmini bile çektiler. “-Pardon” derler.

Mehmet

Keşke dediğiniz gibi olsaydi. Çok üzücü

Ne denebilirki

Bir suç cozumlenmeyene kadar üzerine atılı suclar sadece iddiadan ötedir.Tum dünyada böyledir.evet 3 vatandaşımız hayatını kaybetti.Cok vahim bir durum ama keşke dediğiniz gibi tutuksuz yargilansalardı.Onlarda böyle olmasını istemezlerdi.

Kaptan 320

Sefa bey daha önce de yorumda bulunup ads b verisi ile kesin hüküm veremezsiniz ayıp demiştim. Haberi kaldırın demiştim, Ama siz haberi kaldırmak yerine kendinizi haklı çıkartan bir yazı yazdınız. Havacılıktan uzak olan hakimler o yazdığınız yazıları bilimsel veri olarak algıladığı için belki de işler karıştı ne dersiniz. Flight radar 24 verileri web sitesine dakika başlarında atar. Ara saniyelerdeki irtifa hız konum verileri sisteme girmez. Biz her dakika başındaki veriyi görürüz ve hassas göremeyiz. Evinizde veya ofisinizde ads b anteni varsa ve uçağı canlı olarak izlerseniz ancak hassas veriye yakın veri alabilirsiniz.
E artık haberi arşivden kaldırın bence.

320 tech

Savcılar o kadar boş insanlar değil kule radar kayıtlarını almışlar olaya müdahil olan herkesi sorgulamışlar ve bu şekilde karar vermişler. sadece flight radar görüntüsü ile verilmiş bir karar değil, sefa beylik bir durum yok.

Uts

Pilotların en çok birbirlerine zarar verdiği ve dayanışma göstermediği günümüzde başkalarının bize böyle davranması hiç şaşırtıcı değil. Talpa, Pilvak yada sendikalardan birisi bu tutuklanmayı protesto edeceğiz dese kaç pilot katılır sorun kendinize..Ben para ödüyorum onlar hakkımı savunsun dersiniz. En fazla bu tespite bile – atarak klavye delikanlılığı yaparsınız. Pilotlar tepkisiz kaldığı müddetçe her konuda kaybetmeye mahkumdur…

Pilott

Malesef haklısın kardeşim

Ahmet

Tecavüzcü sapıklar ve hırsızlar bile tutuksuz yargılanmak üzere salınıveriyor. Kararı veren yetkilinin sanırım pilotlarla alakalı kötü bir anısı var.

Mehmet

Bence de bu karar çok aceleci ve yanlış alınmış bir karar! Göz altı kabul edilebilir ancak tutuklama kararı neye dayanarak alınmış bu çok tartışmalı olmuş!
Hiç bir pilot uçağını bilerek ve isteyerek kırıma uğratmak istemez! Adalet mülkün temelidir! Yetkililerin bu kararı kesinlikle tekrar gözden geçirmeleri gerekir!
Insan hayatı bukadar kolay harcanmamalı…

Yorgun Pist

Sanki Kazaa sebep olan diger nedenlerin uzeri ortulup kaptanimiza ve sirketine yargisiz infaz yapilmakta.

Gülan

Alelacele alınmış böle bi karar için pilotumuz adına çok üzgünüm..Karakatu tam deşifre olmadan,dhmipistin o anki durumu,bir çok faktör talihsizlikle bir araya gelmiş ve kaza olmuş bunu ben normal vatandaş anlayabiliyoken ,hukuk un bunu anlamaması çok acı,taksirle ölüme kazaya sebebiyet vermek nasıl bir suçlama ne çabuk incelediniz kaza yerini ,rüzgar oist o bu da bu karara vardınız..