Açıklama KAP’a yapıldı! TAV’a ödenecek tazminat tutarı belli oldu

Açıklama KAP’a yapıldı! TAV’a ödenecek tazminat tutarı belli oldu

 

TAV Havalimanları Holding, Atatürk Havalimanı’nın taşınması sonrasında oluşacak zararın miktarının belirlendiğini KAP’a yaptığı açıklamada duyurdu. TAV Havalimanları Holding yaptığı açıklamada, “Taraflar arasında yapılan toplantılar sonrasında, hesaplanan tazminat miktarı ile ilgili yazı DHMİ tarafından şirketimize iletilmiştir. İlgili resmi bilgilendirme yazısında, şirketimize DHMİ tarafından tazmin edilecek tutarın 389 milyon euro olduğu ifade edilmiştir.” dedi.

Atatürk Havalimanı’nın taşınması sonrasında TAV Havalimanları Holding”in uğrayacağı kâr kayıplara ilişkin resmi açıklama geldi.

Fransız ADP’nin ana hissedarı olduğu TAV Havalimanları Holding, Atatürk Havalimanı’nın ticari uçuşlara kira sözleşme süresinin bitiminden önce kapanması sebebiyle 389 milyon euro (2.6 milyar TL) tazminat alacak.

2021’E KADAR İŞLETME HAKKI BULUNUYORDU
İstanbul’un yeni havalimanının 6 Nisan’da açılmasının ardından Atatürk Havalimanı’ndan yolcu uçuşları durduruldu. TAV Havalimanları’nın ise havalimanını 3 Ocak 2021’e kadar işletme hakkı bulunuyordu.

TAV Havalimanları Holding A.Ş’den KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

8 Nisan 2019’da Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığımız açıklamada; İstanbul Havalimanı’nın 6 Nisan 2019 tarihinde açılışına bağlı olarak, Atatürk Havalimanı’nın, 3 Ocak 2021’e kadar geçerliliği süren kira sözleşme süresinin bitiminden önce ticari uçuşlara kapanması sebebiyle Şirketimizin uğrayacağı kâr kayıplarının hesaplanmasına ilişkin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Şirketimiz ve bağımsız danışmanlar tarafından yapılan çalışmaların devam etmekte olduğunu ve Şirketimizin uğrayacağı kâr kayıplarının tazminine ilişkin resmi bilgilendirmeyi almayı beklediğimizi duyurmuştuk.

TANZİM EDİLECEK TUTAR 389 MİLYON EURO
Taraflar arasında yapılan toplantılar sonrasında, hesaplanan tazminat miktarı ile ilgili yazı DHMİ tarafından şirketimize iletilmiştir. İlgili resmi bilgilendirme yazısında, şirketimize DHMİ tarafından tazmin edilecek tutarın 389 milyon euro olduğu ifade edilmiştir.(sozcu)

Geri

7
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Neredeyse 400 Milyon

İnanılmaz bir para ya,yani şimdi devlet,389 milyon avro yu Tav,a tazminat olarakmı ödeyecek ?Peki kim ödeyecek bu parayı,taşınma kararını alacakların cebindenmi çıkacak ?
İnsan diyorki kendi kendine be hey çok akillilar 2021 de madem sözleşme anlaşma bitiyordu,o zamana kadar iki havalimaninida açik tutsaydinizya,hem yeni havalimaninin metrosunu vs yapardiniz,hem insanlara işkence çektirmezdiniz,hem bir pst daha açar taksi sürelerinin uzunluğunu düşürurdünüz,hemde bu parayı ödemezdiniz,
Neden yaptınız bunu, neden acilen kapattiniz Atatürk havalimanini?Hadi kapattiniz devlet erkanı neden hala Atatürk ten uçuyor,yeni havalimanına gitsenize,halka bakın bizde burayı kullaniyoruz dersiniz

les petit

Yakmadığın doğalgaza para öde.
Kullanmadığın elektriğe para öde.
Yapılan köprülerden geçmeyen araçlara 1.7 milyar tl öde. Atatürk Havaalanını kapatıp uçmayan yolcu için 389 milyon euro öde.
Kanal istanbul’u da yapsınlarki geçmeyen gemi için 3-5 milyarda oraya ödeyelim.
Uçuyormuyuz gençler?

Eksper

Atatürk havalimanından gelecek min. 2 yıllık kira gelirinden olmanın yanısıra (yıllık min. 150 mil. usd) üstüne devletin kasasında 2.6 milyar TL ödeyip çok büyük bir ihtimalle yeni İstanbul havalimanından kira adına 5 kuruş alamayacak olmanın hafifliği..

Müstahak

Sorgulamaz,umursamaz,çıkarcı,şark kurnazı,paraya ve çıkara tapan bu millete ne yapsan az. Acaba bu paradan havuz’a aktarım veya partiye ya da okçular gibi vakıflara,tarikatlere bağış olacak mı?

mafaky

AHL’nın vaktinden önce kapatılmasının maliyetini hesaplamaya çalışılmış.
Ancak dediğim ki daha başka sürprizler de çıkabilir. Örneğin TAV’ın dış hatlara en son ilave ettiği ve 4 adet ikili MARS yolcu köprüsünü içeren, sadece Yolcu Gidiş katı olarak kullanılan (inen yolcular bir koridordan sol tarafa ilerleyip Pasaport’a ulaşıyordu…), arkasında ilave otoparkı da bulunan ve pek az kullanılan bir bölüm var. TAV bunun inşaatını ve donatımını tamamen kendisi finanse etmişti. Şimdi bu 389 milyon €’nun içinde bu maliyet de var mıdır? Yoksa, diyelim o MARS yolcu köprüleri halen TAV’ın mülkiyetinde mi?

Başka bir mevzuu

İyi de thy nın zarar ne olacak peki hem taşınma masrafı yaptı hem igaga dünya kadar ğara ödüyor zarar üstüne zarar yapmaktan belini doğrultamıyor kaybeden thy ve yatırımcısı bu durumdan kazanan kim

mafaky

Konu sadece TAV’a ödenecek tazminat değil ki… TAV’ın 6 Nisan 2019 – 3 Ocak 2021 arasında DHMİ’ye ödeyeceği kira da güme gitti. (Yeni) IST Havalimanı’nın 25 yıl sonrasına ertelenen kirası da üstüne cabası… TAV lehine daha başka birşeyler de çıkabilir ama hadi çıkmalarını bekleyelim.