ABD,Suudi Arabistan için özel anlaşma yaptı

ABD,Suudi Arabistan için özel anlaşma yaptı

İnsan hakları sicili nedeniyle Suudi Arabistan’la yapılan askeri anlaşmalara yönelik eleştirilere rağmen, ABD Hava Kuvvetleri Suudi Arabistan’ın F-15 hedef belirleme ve radar sistemlerinin bakımı için Lockheed Martin ile anlaştı.

 ABD’nin en önemli silah şirketi Lockheed Martin, Suudi Arabistan’ın F-15 savaş uçaklarının hedef tespit ve radar sistemlerinin bakım ve modernizasyonu için ABD Hava Kuvvetleri ile 262,8 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.
ABD Hava Kuvvetleri ile Lockheed Martin arasındaki anlaşma, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yapılan ‘Dubai Airshow’ etkinliği sırasında duyuruldu.Suudi Arabistan, Yemen’de yönetime bağlı birliklerle çatışan Husilerin ilerleyişini durdurmak için mart ayında başlattığı operasyonlarda çok sayıda sivilin ölümüne yol açtığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Suudi Arabistan ayrıca, ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD’e karşı Suriye’de yürüttüğü operasyonlara da katılıyor.

Daha önce ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun eski analisti Edward Snowden’ın sızdırdığı belgeleri haberleştirmesiyle de bilinen The Intercept sitesi, ABD’li silah üreticilerinin Suudi Arabistan’daki insan hakları ihlallerini ‘eleştirememeleri’ ile ilgili bir yazı yayınlamıştı

Lee Fang imzalı yazıda Suudi Arabistan’ın birçok sivilin ölmesine neden olan Yemen operasyonunda Boeing’in ürettiği F-15’ler ve Lockheed Martin tarafından üretilen F-16’ları kullandığı belirtilmişti.
Yazıda, Lockheed Martin yöneticilerinden Ronald Perriloux’nun Suudi Arabistan’daki insan hakları ihlallerine dair basında çıkan ‘saldırgan’ haberlerden şikâyet ettiğine de değinilmişti.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.