880 bin uçak bakım personeline ihtiyaç var

880 bin uçak bakım personeline ihtiyaç var

Dünyadaki ekonomik durgunluklara rağmen uçak bakım personellerine ihtiyacın artış gösterdiğini dile getiren Pilot Dr. Öğr. Üyesi Tamer Saraçyakupoğlu, “Ticari ve askeri uçak bakım personeli ihtiyacı 2019-2038 yılları arasında 880 bin personel olarak belirleniyor” dedi.

Uçak gövde ve alt ünitelerinin bakım, onarım, yenileme ve rutin denetimler yapma gibi çeşitli görevleri yerine getiren personellere olan ihtiyacın artış gösterdiğini ifade eden Saraçyakupoğlu, “ABD menşeili bir uçak firmasının 2019 yılı projeksiyon planına göre tüm dünyada 2019-2038 yılları arasında 769 bin hava aracı bakım personeli ihtiyacı söz konusudur. Askeri uçak bakım personelinin de eklenmesi ile bu rakamın 880 bin personel olarak belirleniyor. Söz konusu personel ise tüm dünyada birçok onaylı ya da onaylı olmayan okul tarafından yetiştirilecek” ifadelerini kullandı.

ONAYLI OKULLARA DİKKAT!

Havacılık alanında onaylı okullardan mezun olan öğrencilerin istihdam olanaklarının daha fazla olacağını belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Uçak Bakım ve Onarım Bölüm Başkanı Pilot Dr. Öğr. Üyesi Tamer Saraçyakupoğlu, “Bunun nedeni, onaylı okullardaki müfredat ve ders anlatım modellerinin sivil havacılık otoritesi tarafından belirlenen katı çerçevede gerçekleştirilmiş olmasıdır. Bu zorlu süreci üniversitemizin Uçak Bakım ve Onarım Bölümü başarı ile tamamlamış, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından tanınarak, onaylı okul statüsü kazanmıştır” diye konuştu.

“HAVACILIK İNGİLİZCESİ GEREKLİ”

Uçak Bakım ve Onarım Bölümü olarak öğrencilerinin sadece uçak ve uçak donanımları laboratuvarlarında tam teşekküllü mezun olmalarını sağlamanın yanı sıra, İngilizce konusundaki eksikliklerini de giderdiklerini belirten Saraçyakupoğlu, “Bu kapsamda öğrencilerimizin okulda aldıkları yoğun İngilizce derslerine ilave olarak sertifikasyon programları dâhilinde ‘Havacılık İngilizcesi’ dersi alma olanağı da sunuluyor. Böylece hem öğrencilerin İngilizceye daha hâkim olması sağlanıyor hem de daha güçlü özgeçmişlerle iş hayatına atılmalarının yolu açılıyor” ifadelerini kullandı.

“GÖREV BAŞI EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİYORUZ”

Öğrencilerinin istihdamlarında kolaylık sağlayacak donanımları okula kazandırmak için büyük çaba sarf ettiklerini söyleyen İGÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, “Öğrencilerin derslerinde pratik uygulamaların yapılması amacıyla okula Cessna 340 A uçağını kazandırdık. Söz konusu uçak sayesinde, havacılıkta oldukça önemli olan pratik yapma niteliğindeki ‘Görev Başı Eğitimi’ni de (GBT, On The Job Training-OJT) gerçekleştirmeyi mümkün kıldık” dedi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

17 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
A350
1 ay önce

Bunu zaten biliyorduk. Pandemi de olsa kriz de çıksa o uçakların bakıma ihtiyacı var. Asıl konu havacılığın en çok ihtiyaç duyulan personelinin hak almak için, hakkını savunmak için kendini paralaması

Yeni mezun uçak bakım teknisyeni
1 ay önce

Yapmayın Allah aşkına ya yapmayın şu gencecik zihinleri yalan yanlış bilgiler vermeyin. Yok şöyle yüksek maaş yok şöyle bir gelecek diye diye zaten her sene havacılık lisesi , üniversitesi açtınız. Siz açtıkça mezun kalitesi düştü düştü düştü. Talep azaldı. Hâlâ çıkıp insanları olmayacak vaatlerle gencecik beyinleri kendinize çekiyorsunuz. Yapmayın gerçekleri söyleyin. Mezun olunca bir çoğunuz THY de başlayacak, zorluklarınız şöyle bunları da konuşun.

Çok Abartılı Bir Reklam Olmuş
1 ay önce

Bu haberin günümüzün gerçekleri ile hiçbir alakası yok. Şayet Covid-19 olmasaydı bu mümkündü ancak şu anda dünyada bunca uçak yerde yatarken ve hemen hemen bütün şirketler anlamlı ölçüde küçülürken, binlerce insan işsiz kalırken halen teknisyene ihtiyaç var demek ve gençlere gelin teknisyen olun tarzında bir empozede bulunmak; yazıktır, günahtır.

Teknik
1 ay önce

Reklam kokmuş dediğiniz gibş

teknik
1 ay önce

Sen hangi bölümdesin kardeş? Teknik ekip olmazsa o kadar uçak yerde de kalamaz. Storage/Parking bakımlarını kim yaptı o uçakları kim yere aldı sanıyorsun? Uçakları park yerine çektim işi bitti diye düşünüyorsan bırak mesleği

C/s
1 ay önce

Kardeşim haber ne kadar reklam kokuyorsa sende camiaya bi o kadar uzaksın.

Kapişşş
1 ay önce

Storage/parking nedir? Neden yapılır? kim nasıl yapar?
Bu prosedürü yapmamanın sonucu şirkete maliyeti uçak başına çarptığın zaman 1. Dereceden uçaktaki en öneli komponentlerin çalışma özelliğini yitirmesine sebebiyet verecektir.
Artık gerisini var sen düşün 1 komponent en basiti 100.000 dolar. 1 motor milyon dolarlar en önemlisi can taşıyor Canlar emanet.
Alın teri var emek var ciddiyet var risk var stres var press var var var var…
Yani özetle bu Teyyare uçsana yerde olsada çocuk gibi bakacaksın bakmaz uçamazsın.
Uçamazsan üzülürsün boğulursun.

JönShyolu
1 ay önce

Uçak teknisyeni olmak için üniversite okuyacaksanız ya da okumuşsanız bu devirde geçmiş olsun hadi okudun thye girdiysen daha da geçmiş olsun genç kardeşim yol yakınken daha iyi kariyer planı yap kendine çok büyük pişmanlık yaşaman muhtemel dinleme bu hoca bozmalarını onlar ekmeğine bakıyor sadece.

Teknisyen
1 ay önce

Yakında suriyelilere kalacak olan mecra

emekli
1 ay önce

THY ülkemizde mesleğimizin okulu ve onurunu ayakta tutan en önemli kurumuydu. okulların ve ekollerin yarışı teknsiyenlerin kalitesini ve meslek kültürünü yaşatırdı . Orantısız ve plansız büyüme, gittikçe kalitesizleştirilen eğitim, düşük ücretle daha çok istihdam reklamları, insan onurunu ayaklar altına alan adaletsiz ve liyakatsiz politikalarla sunumlarda sanal büyüme rakamları, bilançolarda obez cirolarla şişirilmiş kar oranlarıda patladı. Teknisyenlik değersizleştirilip kiralık sendikalarla korkak derneklerle ahlaksız bir savaşın ortasında yapayanlız bırakıldı. Şimdi bir yandan kriz fırsatçıları yine kabin kokpit teknisyen çatışması tohumları serpiyor bir yandan sülük gibi geleceğinizi emiyor. Birlik içinde ekmeğinize sahip çıkıp meseleğinizin onurunu koruyacağınıza bırakmıyorsunuz artık şu tartışmaları. Pandemi geçer şirket… Devamını oku »

Somuruair
1 ay önce

A lisans verme adı altında eğitimi satıyorlar Sefa abi ona da değin bir ara milletten 30 bin alıp sınav yapıp 3 ay yaz sezonu gençleri çalıştırıyorlar sonra kapı önüne koyuyorlar

Teknisyen Bey
1 ay önce
Cevapla  Somuruair

A lisans eğitimi pandemi öncesi yapıldı. Fakat pandemiden dolayı patladı diye duydum. Ondan önce öyle bir eğitim olmadı

Somuruair
1 ay önce
Cevapla  Teknisyen Bey

Antalyada var şu an hemde iki sınıf şeklinde

Alex07
1 ay önce

Biri bana aciklasin.turkiyede 50,60 arasi myo 4 uni..bircok teknik lise var..hersene buralardan minimum 300-400 civari ogrenci mezun oluyor..bu okulun mudurune cok degil 2 soru soracagim..kardes easa yetkin yani part 147 in varmi..insanlar mezun olurken diploma ve lisans ile mezun edebiliyormusun…onune gelen okul acti..onune gelen daha practical training verebilecek malzemesi yokken millete diploma verip ortaya saldi..ha thy ne yapti typ duzenleyerek uni.leri yok saydi..sonra kendi part 147 basic training kurarak milletten yillik 40,50 milyar alarak is garantili okulunu kurdu..iyide kardesim avrupadaki okullari inceleyin iclerine bakin…hicmi bizimkiler denetlenmez..yaziktir bu genclere ..kafede garsonluk yapan mezun biliyorum.icim aciyor..utanin eserinizle.

Aviator
1 ay önce

Reklamı yapilan bir üniversite ve Uçak Bakim Onarim Bölüm(Nasil bir isimlendirmeyse)Başkanı bir pilot.Bravo hem pilot hemde Uçak Teknisyeni galiba beyefendi.Ben bundan 30 sene evvel Anadolu Universitesi SHMYO mezunu biri olarak su anda onüne gelen ünivetsitede Havacılık bakım bölümü açilmasinı sadece ticari kaygilar olarak görüyorum kaldı ki bu sektore adım atmak için lise mezunu olmak da yeterli.En büyük yanlış burda…nasıl Avukat,Doktor olmak için ilgili fakultrlerden mezun olma şartı varsa bir kişinin Hava Aracı Uçak Bakım Lisansı alıp bu meslegi yapabilmesi icin Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmasi şartı getirilmeli.Yoksa 4-5 sene universiteyi sosyallesme olarak okuduğunuz ile kalırsinız

Kçö
1 ay önce

Haziran ödemesi halen yatmadı, bilgisi olan var mı? Kredi vadesi geldi ve tabi diğer borçlar…