7 Yıl Önce Bugün

7 Yıl Önce Bugün

7 Yıl Önce Bugün Türk Hava Yolları’nın 1951 sefer sayılı uçuşunda, 25 Şubat 2009 saat 08:22’de İstanbul’dan havalanan “Tekirdağ” isimli Boeing 737-800 model uçak, Amsterdam Havalimanı Schiphol’a iniş yaparken düştü.

Darbe sonucu uçağın gövdesi üçe bölündü ve A-9 otoyolunun kuzey tarafında, yola yakın mesafede durdu. THY, biri bebek olmak üzere uçakta 128 yolcu ve 7 mürettebat olduğunu bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yaptığı açıklamada ilk verilere göre can kaybı olmadığını, uçağın son bakımının 22 Aralık 2008’de yapıldığını ve 2002 model olduğunu belirtti.  THY tarafından yapılan ikinci bir açıklamada uçakta bulunanların 9’unun kazada öldüğü ve 50 yolcunun da yaralı olarak çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığı belirtildi.

Kurtarma ekibi en kısa zamanda olay yerindeydi. Yaklaşık 20 ambulans, birkaç helikopter ve bir itfaiye filosu da olay yerine vardı.

Hollanda Güvenlik Kurulu (DutchSafety Board) Mayıs 2010 tarihinde kazayla iligli yaptığı araştırma raporunu yayınladı.

Bu rapora göre kazanın temel nedeni uçak üzerindeki iki yükseklik göstergesinin farklı değerler göstermesi ve özellikle yaklaşma esnasında otopilotun (autopilot) bu yükseklik farklılığından dolayı yanlış şekilde uçağın hızını otomatik güç verme/kesme sistemi (autothrottle) vasıtasıyla kesmiş olması ve pilotların bu durumu geç farkederek zamanında müdahale edememesidir.

Kazada; Kaptan Pilot Hasan Tahsin Arısan, Yardımcı Pilot Olgay Özgür, Pilot Murat Sezer ve kabin memuru Ulvi Murat Eskin şehit olmuştu. Şehitlere ve hayatını kaybeden yolculara rahmet diliyoruz.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Federer
4 yıl önce

Allah gani gani rahmet eylesin tüm arkadaşlarımıza yalnız geriye dönüp bakıyorumda safety emergency olarak neler yaptık diye koca hiç aldığımız ödüllerde hep ikramdan buna benim gibi takılan umarım sadece ben değilimdir..
Tekrar bunun gibi olaylar yaşanmaması dileğimle..
Hepsine Allah rahmet eylesin tekrar.