4 yıl sonra ilk charter uçağı indi

4 yıl sonra ilk charter uçağı indi

 

İngiliz kitle turizmi 4 yıl sonra Mısır’ın ünlü turizm kenti Şarm El-Şeyh’e döndü. İngiliz turistleri taşıyan iki TUİ charter uçağı Şarm El-Şeyh’e indi. TUİ, kış sezonunda, 25 Mart’a kadar, Londra’dan haftada üç, Manchester’dan iki uçuş yapmayı planlıyor. Yaz aylarında Easyjet’te charter uçuşları yapacak. 7 Haziran’dan itibaren Manchester’dan haftada iki uçuş başlatılacak ve Londra’dan ulaşım 30 Eylül’den başlayacak. Kasım ayında İskoçya’dan (Glasgow ve Edinburgh) charter’lar başlayacak.

Mısırlı yetkililere göre, bu yıl sadece TUI tur operatörü Güney Sina’ya en az 20 bin turist getirecek. Mısır, İngiltere seyahat pazarından aldığı payı artırmak için yeni bir reklam kampanyası planlıyor.

İngiltere, Ekim 2019’da Şarm El-Şeyh’e uçuş yasağını kaldırmıştı.

Kasım 2015’te uçuşların askıya alınmasından önce, yaklaşık 900 bin İngiliz Mısır’ı ziyaret etmişti.

Uçuş yasağı Rus uçağının düşürülmesiyle başlamıştı

İspanya, Rusya ve İngiltere gibi ülkeler, Ekim 2015’te Şarm El Şeyh-St. Petersburg seferini yapan Rus yolcu uçağının Sina Yarımadası’na düşmesinin ardından güvenlik nedeniyle Şarm El Şeyh’ten yapılan karşılıklı uçuşları askıya almıştı. Rus Hava Yolu Şirketi Kogalimavia’ya (Metrojet) ait Airbus-A 321 tipi uçak havalandıktan kısa bir süre sonra 17’si çocuk, 217 yolcu ve 7 mürettebatıyla Mısır’ın Sina Yarımadası yakınlarında düşmüştü. Düşen uçaktan kurtulan olmamıştı. Uçağın teröristlerce kabine konulan bombanın patlaması sonrası düştüğü belirlenmişti. Terörist saldırıyı IŞİD üstlenmişti.(turizmajansı)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.