3. HAVALİMANI İNŞAATINDA 40 BİN KİŞİLİK YEMEK

3. HAVALİMANI İNŞAATINDA 40 BİN KİŞİLİK YEMEK

Yeni Havalimanı’nın devam eden inşaatında 12 bin kişiye günde 4 öğün yemek servisi veren AHA konsorsiyumu, 500 restoranın bir günde verdiği yemeği tek başına sağlıyor. Çalışan sayısı 35-40 bine çıktığında 100 bin kişiye yemek hizmeti verilmiş olacak.

İnşaatı tüm hızıyla devam eden İstanbul’un Yeni Havalimanı’nda, yaklaşık 12 bin kişi çalışıyor. Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı unvanını eline geçirecek olan dev projenin 90 milyon yolcu kapasiteli olması planlanan birinci bölümü 2018’in Şubat ayında açılacak.

40 BİN KİŞİLİK YEMEK

Peki burada çalışan 12 bin kişi her gün ne yiyor, ne içiyor? Bu yemeği kim hazırlıyor? Bu soruların cevaplarını bulmak için taşeron yiyecek-içecek firması AHA şirketiyle bir araya geldik. İnşaat alanında Akkol Group adına Volkan Akkaş, Ashan Yemek adına ise Şemsettin Hancı ile konuştuk. Ortaya çıkan rakamlar dudak uçuklatan cinsten: Aylık tüketilen et miktarı 50 ton, tavuk 23 ton, 1 milyon 200 bin adet ekmek ve 60 ton prinç…

Şu anda inşaatta kaç kişiye yemek veriyorsunuz?
Havalimanında çalışan işçi sayısı 12 binin üzerinde. Bizim yemek verdiğimiz insan sayısı 12 bin çarpı 3.5 öğün, yani 40 bin kişiye yemek veriyoruz. Ama yıl sonuna kadar bizim toplam yemek hedefimiz 100 bin kişi. Çünkü inşaatta üst yapı ve detay işler de başlayacak. Çalışan sayısı 12 binden 35-40 bine çıkacak. Bunu üçle çarptığınızda 100 bini geçecek.

Kaç kişi çalışıyor?
Şu an 30-35 bin kişi için çalıştırdığımız insan sayısı 500- 600. Yıl sonuna kadar istihdamımız bin 500’ü bulacak. Bu işi yapmak için üç firma bir araya geldik. Akkol Group, Ashan Yemek ve Haya. Biz üçlü bir firma olarak AHA hazır yemek grubunu oluşturduk.

BİZİM İÇİN MİLLİ MESELE

Yemek üretiminin tamamı inşaatta mı oluyor?
Evet. Yıl sonuna kadar, 36 bin metrekarelik yeni binamız da bitecek. Bizim yatırımımızın tamamının yıl sonunda 20 milyon lirayı geçmesini planlıyoruz. Biz bu işe milli mesele olarak bakıyoruz. Yarın yeni havaalanı dünyanın en büyük havalimanı olduğu zaman bizim de emeğimiz var demek için buradayız. Yoksa bu kâr marjına zaten olmaz.

(SABAH)


Geri

31
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Hatbakım

Bekard ı mumla arıyoruz

Ömer FARUK PAYALAN

ne zaman yemeğe gitsem yemeklerin içinden saçma sapan böcekler çıkıyor bu durumu çalışanlara söylememe rağmen gerekenler yapılmadı bu durumdan baya şikayetçiyiz bu sebepden dolayı yemek yiyemiyoruz lütfen gereğini yapın !!!!!

Muhammer

Düzeltin şu yemekleri herşeyi herşeye karıştırıyorsunuz havalimanı bitti hala aynı acısız hiçbişeyiniz yokmu kardeşim millet şikayetçi ama konuşan 0kişi

Eski personel

Yemekler hiç güzel değil

Hatice h....

Esselamun aleykum baen ikigundur ise basladim yemekleri cok mukemmel ve kolay deyil 40 bin kisiye hizmet vermek insallah ekzsikler onarp isteyinize kavsursunuz iyibakarsaNiz iyisi gelir onuze cook tesekurler cumhurbaskanimiza onunla turkiye gurur duyor resim cekiyorlar gencler bende gorun cumhur baskanimiz nasil liman yaptirmis onlarda zaten ondan baska guvenilecek yok suriyeliyi gondersin saygilarimla tesekurler.

Calisan

Yok böyle bir şirket ya yemek yenilmeyecek kadar kötü yakında havaalanında yemekhaneye gidecek insan bulamayacaksınız aha’nda ben diyeyim duzeltin Bekard gelsin

İstanbul havalimanı nin eski personeli

Ben böyle firmanın tobe tobe o yemeği xxx önüne atsan afedersin yemez bile

Adnan

Yaklasik 15 senedir santiyelerdeyim IGA gordugum 10. Santiye ve bu tecrubeme dayanarak zoyluyorum yedigim en iyi yemek burada emegi gecenlere tesekkurler

Anonim

ahada çalişiom mükelmel yemek ve servisleri super

Baraz

Senin evinde böyle yemekler pişmiyor anlaşılan

Portline

O nebiçim isim aha bende başka şirkette çalışıyorum yöresel yemekler ağırlıklı hergün kurumu yenir