2018’de 3.Havalimanı’ndan uçacaksınız

2018’de 3.Havalimanı’ndan uçacaksınız

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir,  Türkiye’nin en önemli ekonomi buluşmaları arasında yer alan Capital ve Ekonomist Dergileri’nin organizasyonunda 3. Havalimanı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

3’üncü Havalimanı projesiyle ilgili de bilgilendirmede bulunan ve havalimanı açıldığında 100 bin kişinin burada doğrudan çalışacağını söyleyen Özdemir, “Limak Grubu olarak ana işimiz inşaatçılık. Havalimanları, boru hatları yapmaktayız. Ortaklarımızla dünyanın en yüksek üç barajını yapıyoruz. Bugüne kadar yerli baraj yapan yok. Üç ortak el ele verdik. Bir de enerjiyle uğraşıyoruz. Hem üretiyoruz hem de kömür, hidrolik, doğalgaz ve güneş enerjisi. Bunların ticaretini yapıyoruz. Türkiye’nin en büyük dağıtımı yapıyoruz. Her yıl önemli derecede yatırım yapıyoruz. Bölgemize 1 milyar liranın üzerinde yatırım yapacağız. Dijital sistemin uygulamasına 3 yıl önce başladık. Limak olarak biz enerjimize yatırıma devam ediyoruz. Hidrolik Santral, Doğalgaz Santrali yapıyoruz, güneş enerjisinde ve jeotermal enerjide yatırımımız var. Çimentoda Türkiye’de ikinciyiz. İki modern fabrikanın da inşaatını sürdürüyoruz. Gıdada ve turizmde yatırımlarımız devam etmekte. Sıra geldi havacılığa. Kosova Priştine Havalimanı zaten bizim. 3’üncü Havalimanı ile ilgili 3 mayısta ihaleyi aldık. Her yerden büyük bir kampanya başladı. Krediyi bulamazlar dediler. İçeriden ve dışarıdan, ihaleye girip kaybeden de hepsi. İş politik bir yatırım haline geldi. ÇED vardı, Devlet ÇED’i çıkardı. Uluslararası ÇED alalım dedik. İlk işimiz bu oldu. Dünyada 4-5 kuruluş var. Bunun ihalesini yaptık. Uluslarası ÇED çalışması başladı biz de kredi çalışması yaptık. Hem içeriden hem dışarıdan teklifler almaya başladık. Özel ve resmi bankalar teklif verdi. Hemen hepsi teklif verdi. Bize 4.5 milyar euro kredi lazım. Dünyanın en büyük limanını yapacağız. 3 devlet bankası 3 özel sektör bankası en iyi fiyatı verdiler. İş Bankası’nın olmasını çok isterdim ama bir puan düşemediler. Garanti Bankası devlet mi? Rusya’nın bankası, Finansbank var Yunan bankası. Sonunda kredi anlaşmasını imzaladık. Dünyanın en büyük ihalesini yaptık. Makine ekipmanında. Borusan kazandı. Dünyanın en iyi kamyon ihalesine çıktık. Volvo kazandı. Bir yandan makineler gelmeye başladı. Temeli de attık. Hızla ilerliyoruz. Zaman zaman gazeteci arkadaşlarımızı topluyoruz, helikopterlerle gezdiriyoruz. Kim geziyorsa büyüleniyor. Dünyanın en büyük şantiyelerinden bir tanesi. 2.5 yıl içinde 6 milyar euroluk yatırım yapacağız. En iyi malzemeyi en iyi fiyattan almaya. 2017 sonunda bu işi yetiştirmek üzere planlarımızı yaptık. Her gün neresindeyiz diye bakıyoruz. Bu kış bize çok yaradı. Tahminimizin 20 katı iş yaptık. İnşallah bu yıl toprak harekatımız sonlandıracağız. Terminal binası zaten aldı başını gidiyor. Şu anda 14 bin kişi çalışıyor. 30 bine çıkacak Haziran’da. Havalimanını açtığımızda çalışan sayı 100 bin civarına çıkacak. Devlet yollarını yapacak. Hızlı tren geçiyor. Bu projenin maketini İstanbul Ticaret Odası çadırında sergiledik. Bu proje dünyada 4 projede finale kaldık. Oylama sonucunda bir Fransız projesi kazandı.

Bu dünyadaki 4 büyük proje arasında. Çalışmalarımız her geçen gün devam ediyor. 500 uçakla gelecekler 2018’de. Müjdeyi veriyorum. Allah bir 2018 başında bizim havalimanımızdan artık uçacaksınız. İç hatları dış hatları ayrı güzel olacak. Türk milletimize armağan olsun” dedi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.