10 SAATLİK UÇUŞLARDA İLK KEZ KADIN PİLOTLAR

10 SAATLİK UÇUŞLARDA İLK KEZ KADIN PİLOTLAR

THY’nin Kadın Pilot Sayısı Rekor Kırdı

10 saatlik uçuşta ilk kez kadın pilotların görev alması ile THY’de yeni bir dönem başladı. THY’de, kadın pilot sayısında da rekor kırıldı.

Geçtiğimiz ay 10 saatlik Chicago-İstanbul uçuşunda ilk kez kokpitte kaptan pilotlar Emel Arman ve Ferihan Işık’ın görev almasıyla bir ilke imza atan Türk Hava Yolları (THY), kadın pilot sayısında da rekor kırdı.

Chicago yolculuğuyla 2 kadın kaptan pilotla yapılan en uzun uçuş olarak tarihe geçen şirket, kokpitteki kadın sayısında 100’ü bularak, bu alanda tüm zamanların rekorunu da kırdı.

Türkiye’nin ilk kadın kaptan pilotu Dilek Karabağlı da şu anda THY’de Boeing 737 tipi uçaklarda görevini sürdürüyor. Hacettepe Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdikten sonra Türk Hava Kurumu’nda eğitim gören Karabağlı, bir süre önce de TürkiyeHavayolu Pilotları Derneği (TALPA) yönetimine giren ilk kadın pilot oldu.

4 BİN 429 PİLOT GÖREVLİ

Türk Hava Yolları’nda şu anda 4 bin 429 pilot görev yapıyor. Bunlardan 765’i yabancı uyruklu… 10’u kadın olan yabancı pilotlarda liderlik, 109 kişiyle Almanlarda bulunuyor.

ASKER KÖKENLİLER DE VAR

THY’de az sayıda olsa da asker kökenli kadın pilotlar da bulunuyor. Boeing 737 tipi uçaklarda uçan Ayşe Ebru Toka, onlardan biri… Türk Hava Kuvvetleri’nden 2006’da emekli olan Toka, Çiğli Uçuş Okulu’nda T-37 ve T-38 uçaklarında 250 saat uçtu, 11 yıl F-5 savaş uçağı kullandı

BABASI, EŞİ VE KARDEŞİ PİLOT

THY kadın kaptan pilotlarından Ece Üstün Pınar’ın da babası ve kardeşi THY’de kaptan. Eşi ise Türk Hava Kuvvetleri’nde görevini sürdürüyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Birimler Bölümü’nden mezun olan 34 yaşındaki Pınar, ABD’de eğitim aldıktan sonra İstanbul’da özel bir uçuş okulunda uçuş eğitimini tamamladı.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments